Raty Santander 10x0% na cały asortyment obowiązują do odwołania!
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

NOŚNIK ENERGII NA TWOICH USŁUGACH - BOSCH POWERPACK

2017-11-21
NOŚNIK ENERGII NA TWOICH USŁUGACH - BOSCH POWERPACK




10 INFORMACJI, KTÓRE SPRAWIĄ,  ŻE WYBIERZESZ SKUTECZNE I NIEZAWODNE CENTRUM ZASILANIA E-BIKA.


Dosiadając rower elektryczny, z bananem na ustach zaczynasz, jedziesz, kończysz jazdę i planujesz następną. Zanim jednak wyruszysz światu na spotkanie warto, żebyś zwrócił uwagę i swoją czujność na istotne szczegóły związane z działaniem tego, co daje moc wspomagającą Twój wysiłek. Przecież długotrwała, skuteczna i niezawodna praca akumulatora to marzenie każdego e-bikera. Zatem …pigułka informacji o nośniku energii firmy Bosch.


1. Bateria czy akumulator


Często obie nazwy używamy zamiennie i pewnie na potrzeby łatwiejszej komunikacji dalej tak będziemy używać. Uściślając informacje: bateria ma swoją żywotność i po wyczerpaniu nie nadaje się do powtórnego używania. Akumulator mając zdolność do gromadzenia i wydatkowania energii można ładować i rozładowywać wielokrotnie. Centrum zasilania roweru elektrycznego stanowi akumulator.




2. Prędkość, jaką możesz osiągnąć jadąc rowerem elektrycznym  


Firma Bosch, w strukturze eBike System udostępnia obecnie 4 linie produktów określając je jako:

  • Activ Line – linia elegancka 
  • Activ Plus – linia harmoniczna 
  • Performance – linia sportowa 
  • Performance Line CX – potężna linia sportowa, szczególnie do jazdy na rowerze górskim   

Wybierając rower elektryczny z akumulatorem linii Active i Active Plus pojedziesz z prędkością do 25 km/h. Jeżeli zdecydujesz się na e-bika z linią Performance masz do wyboru dwie opcje. Cruise wskazuje jazdę do 25 km/h. Z opcją Speed wykręcisz do 45 km/h.



3. Pojemność akumulatora

Pojemność to zdolność akumulatora do przechowywania ładunku elektrycznego. Możesz korzystać z PowerPacka o pojemności:

  • 200 Wh 
  • 300 Wh 
  • 400 Wh 
  • 500 Wh 

Pojemność 500 Wh posiada również PowerTube, akumulator, który świetnie ukrywa się w ramie roweru i dla postronnych obserwatorów jest niewidoczny. Absolutną gratką dla długodystansowców jest DualBattery. Połączenie dwóch akumulatorów Bosch daje moc do 1000 watów. Uwaga: DualBattery nie jest możliwe w połączeniu z PowerPack 300.



4. Czas życia akumulatora


Akumulatory Bosch tzw. PowerPack lub PowerTube skonstruowano z ideą wieloletniej służby rowerzyście. Są lekkie (litowo- jonowe) i mają długą żywotność. Jak długą? Na to pytanie nie uzyskasz precyzyjnej odpowiedzi, ponieważ jest kilka warunków ich długowieczności. Inteligentny, elektroniczny system zarządzania akumulatorem Bosch chroni akumulatory litowo-jonowe przed nadmiernymi temperaturami, przeciążeniami i nadmiernym rozładowaniem. Nie bez znaczenia jest też to, jak będziesz PowerPacka chronił, transportował i przechowywał.


 

5. Główne zasady, które pozwolą wydłużyć czas życia akumulatora: 

  • Przechowuj w suchym środowisku i chroń przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych 
  • Trzymaj w temperaturze pokojowej: 15°C - 20°C to idealna temperatura do przechowywania akumulatora 
  • Miej na oku idealny stan naładowania akumulatora, który wynosi 30% - 60% 
  • Podczas transportu e-bika zawsze wyjmuj akumulator z roweru i bezpiecznie przechowuj w samochodzie 
  • Przed czyszczeniem elektryka wyjmij akumulator. Odpuść sobie myjkę ciśnieniową – nie służy ochronie elektroniki.  Nie pucuj akumulatora silnymi środkami czyszczącymi, które mogą naruszyć strukturę powierzchni. Uwierz, aby go wyczyścić wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką 
  • Trudny okres zimowy. Zimno zmniejsza żywotność akumulatora. Jeżeli wybierasz się na przejażdżkę, gdy temperatura jest ujemna, załóż PowerPacka naładowanego i przechowywanego w temperaturze pokojowej na krótko przed rozpoczęciem jazdy. Jeżeli na dłuższy czas rezygnujesz z zimowego rowerowania przechowuj akumulator w suchym i chłodnym miejscu pamiętając o stanie naładowania 30% - 60% 



6. Ładowanie akumulatora 


PowerPacki z ogniwami litowo-jonowymi mogą być ładowane tak długo, jak chcą, niezależnie od stanu naładowania. Zintegrowany system zarządzania akumulatorem w PowerPack w połączeniu z ładowarką Bosch chroni akumulator przed przeciążeniem podczas ładowania. Przerwy w ładowaniu nie powodują uszkodzenia akumulatorów. Ważna informacja: akumulatory Bosch eBike można ładować tylko przy użyciu odpowiedniej ładowarki. W przeciwnym razie może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia i utraty gwarancji. Do wyboru masz ładowarkę standardową oraz ładowarkę kompaktową idealną, dla wszystkich dużo podróżujących e-bajkerów. Waży ona mniej, niż 600 g i ma o 40% mniejszą objętość od ładowarki kompaktowej. Z łatwością zmieści się do każdej torby towarzysząc w najdalszych podróżach. Na ładowanie akumulatora ładowarka kompaktową musisz jednak zaplanować więcej czasu.





7. Czas ładowania  

Jeżeli używasz ładowarki standardowej
 

  • PowerPack 300: 50% - 1 godz., 100% - 2,5 godz. 
  • PowerPack 400: 50% - 1,5 godz., 100% - 3,5 godz. 
  • PowerPack 500/ PowerTube 500: 50% - 2 godz., 100% - 4,5 godz.   

Jeżeli używasz ładowarki kompaktowej

  • PowerPack 300: 50% - 2,5 godz., 100% - 5 godz. 
  • PowerPack 400: 50% - 3,25 godz., 100% - 6,5 godz. 
  • PowerPack500/ PowerTube 500: 50% - 3,75 godz., 100% - 7,5 godz.   





 
8. Częstotliwość ładowania akumulatora   

Brak efektu pamięci sprawia, że Power Paki Bosch możesz ładować w dowolnym momencie, niezależnie od ich stanu naładowania. Przerwy w ładowaniu nie powodują uszkodzenia akumulatorów. Nie musisz czekać na całkowite rozładowanie akumulatora. Dane od firmy Bosch: „W teście ADAC na jesieni 2015 r. Bateria eBike firmy Bosch została całkowicie naładowana 1515 razy, zanim miała tylko 30 procent pierwotnej pojemności i stała się  prawie bezużyteczna. Oznacza to, że akumulator zostałby przekonwertowany na maksymalnie 57 000 kilometrów.”






9. Ilość przejechanych kilometrów na jednym ładowaniu  

Zasadniczy dylemat, który spędza sen z powiek nie tylko Tobie podczas planowania trasy e-rowerem.  Wyznaczając trasę na e-bajku bierzesz pod uwagę: rodzaj roweru, poziom wspomagania, obsługę, opór powietrza, swoją wagę, ciśnienie w oponach, temperaturę i oczywiście teren. Czy jedziesz po asfaltowej drodze, polnej ścieżce lub na szlaku w lesie? Czy Twoja trasa obejmuje zmarszczki, wzniesienia, góry, czy jest płaska, jak stół. Wymienione detale wpływają na to, co nazywasz zasięgiem akumulatora. Dobra nowina jest taka: firma Bosch udostępniła elektrycznym bikerom „asystenta zasięgu”. Obrazkowy, przyjazny nawet nie znającym języka niemieckiego kalkulator, który przeliczy, ile kilometrów przejedziesz na jednym ładowaniu w określonych warunkach.




 „Asystenta zasięgu” odnajdziesz klikając w link: https://www.bosch-ebike.com/de/service/reichweiten-assistent/  

Informacje pochodzą ze strony firmy Bosch:  www.bosch-ebike.com   

10. Zużyty nośnik energii – stan prawny w Polsce 

Od dnia 12 czerwca 2009 r. weszła w życie ustawa o bateriach i akumulatorach z dnia 24 kwietnia 2009 roku, która nakłada obowiązek zbierania zużytych baterii i akumulatorów w celach ich recyklingu. (Dz.U. z 2009 r. nr 79, poz. 666).

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel