Raty Santander 10x0% na cały asortyment obowiązują do odwołania!
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

ANATOMIA ROWERU

2022-03-19
ANATOMIA ROWERU

Dokładnie nie wiem, bo nie sprawdziłam. Nawet dowcipów o babie chyba więcej, niż o sołtysie Wąchocka.

Baba dobrze sobie radzi z lekarzem, do którego przychodzi. Gdy przyprowadza rower na serwis zaczynają się schody. Lepiej nie pytać, co się zepsuło. I tak nie wie…wiadomo baba.

Kochana moja babo. Jestem po Twojej stronie, bo sama jestem babą.

Wkurzam się, jak Megawszystkowiedzący panowie przylepiają nam łatkę słodkiej idiotki, niekumaka czy nieogara. To dlatego w mojej głowie zaświtał pomysł o samouczku rowerowym dla Ciebie - baby.

Gdy roztrzaskasz kluczowe tajniki anatomii rowerowej, żaden mechanik nie pokręci głową z politowaniem. Słysząc pytanie: „Co się stało z rowerem?” zamiast oblać się speszonym rumieńcem, dumnie zadrzesz nosek do góry. Nazwy popsutych części swobodnie wypłyną z Twoich ust. W oczach mechanika, zdziwienie złączone z uznaniem będzie dla Ciebie,niczym lekko zmieszany, nie wstrząśnięty drink dla Bonda.

Zatem…do dzieła.

Części ramy rowerowej (widelec nie jest częścią ramy, jednak oznaczyłam go, żeby pokazać, że widelec a widełki tylne to całkiem inna bajka)

Sercem roweru jest rama. Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze szosowym, górskim czy hmm… bmx.

Gdy patrzysz na ramę, widzisz dwa złączone trójkąty. Główny trójkąt, to ten większy, buduje rura górna, główka ramy, rura dolna i rura podsiodłowa, która jest częścią wspólną obu trójkątów. 

Tylny trójkąt składa się z widełek górnych i widełek dolnych. Jak widzisz, tylne widełki to parking dla koła.

Teraz ważne 

Gdy Megawszystkowiedzący rozmawiają o geometrii roweru mają na myśli przede wszystkim ramę. W największym uproszczeniu chodzi o długość rur, ich położenie, kąty pomiędzy nimi oraz to, w jakiej odległości od siebie leżą.

Na rowerze miejskim siedzisz, niczym królowa na tronie

Czy geometria jest tak ważna, że Megawszystkowiedzący tyle o niej rozmawiają ?

Z geometrią roweru trochę, jak z sercem. Twoje serce decyduje, czy męczysz się mniej lub bardziej, czy będziesz spacerować, czy raczej poczujesz krew na wyścigu.

Geometria ramy przesądza o charakterze roweru. Krótko mówiąc, decyduje, czy Twój rower będzie zwinnym, szybkim, wyścigowym gepardem czy wygodną, mięciutką aczkolwiek wolniejszą owieczką.

Niziutka pozycja na rowerze szosowym tnie opór wiatru i sprzyja prędkości

Geometria ramy przesądza też o pozycji, jaką przyjmujesz siadając na rower. Choćbyś nie wiem, jak się starała wyprostować, rama kolarzówki skłoni Cię do przytulenia głowy do kierownicy…no prawie.

Zresztą, wystarczy, że obejrzysz kawałek szosowego wyścigu  kolarskiego a będziesz wiedziała o co chodzi z tym "gryzieniem kierownicy".

Kierownice rowerowe mają różne kształty, w zależności od typu i przeznaczenia roweru. Liczą się tu też Twoje preferencje

Rządzisz rowerem za pomocą kierownicy. Miejscem styku Twoich dłoni z kierownicą są chwyty, inaczej zwane gripami.

Zwróć na nie uwagę. W dużej mierze wpływają na komfort Twoich dłoni poprzez kształt, rodzaj materiału, z którego zostały wykonane.

Proste lub ergonomiczne chwyty mogą być wykonane ze skóry, tworzywa sztucznego, pianki, silikonu, gumy.

Ważny jest rodzaj użytego przy ich wyrobie surowca. To właśnie cechy materiału decydują o tym, czy gripy zapewnią pewny chwyt, czy będą tłumić drgania i czy będą odporne na pochłanianie wilgoci.   

Kierownica typu baranek zamiast chwytów ma kolorową owijkę. Bardziej od koloru ważne jest, z jakiego surowca owijkę wykonano. Chociaż kolor...też ważny dla dobrego samopoczucia.

Baza kontroli prędkości

Przy chwytach kierownicy znajdziesz manetki oraz klamki hamulcowe, którymi kontrolujesz prędkość roweru.

Czasami chwyty są jednocześnie manetkami – tzw. grip shift. Wówczas kręcisz nimi do przodu lub do tyłu zmieniając położenie łańcucha, kiedy sterujesz przerzutkami.

Rower zatrzymujesz lub zwalniasz prędkość naciskając klamki manetek obsługujących hamulec przedni i tylny.

Gdy dzwonisz zamówić kolejkę do naprawy roweru i mechanik pyta, czy masz hamulce czy torpedo, dopytuje się o system hamulcowy w twoim rowerze. Jeżeli hamujesz kręcąc pedałami do tyłu to na bank masz torpedo.

Tutaj kierownicę trzyma wspornik kierownicy potocznie nazywany fajką

Kierownica przymocowana jest do główki ramy za pomocą wspornika kierownicy lub mostka. Na mostek też możesz mówić wspornik, chociaż najczęściej słyszę na warsztacie słowo „mostek”.

Jeżeli mostek jest regulowany precyzyjniej dopasujesz wysokość kierownicy do swoich upodobań (wiesz: bardziej gepard lub owieczka)

Regulowany mostek pozwala zmieniać położenie kierownicy. Możesz ją przesunąć bardziej w górę i wtedy skracasz pozycję i bardziej prostujesz się. Możesz opuścić kierownicę i wtedy Twoja pozycja wydłuża się, jest niższa i bardziej aerodynamiczna.

Hamulce tarczowe, kiedyś dla nielicznych, dzisiaj dla każdego

Już wiesz, że rower zatrzymasz lub zwolnisz używając hamulców. Teraz rekordy popularności biją tarczówki, czyli hamulce tarczowe.

Tak, jak dwa rodzaje hamulców tarczowych są dwa sposoby uruchamiania hamulca. W tarczówkach mechanicznych jest to stalowa linka a w tarczówkach hydraulicznych płyn hamulcowy.

W hamulcach szczękowych klocki hamulcowe zaciskają się na obręczy koła...jak szczęki bordera collie na patyku

Jeżeli hamulce w Twoim rowerze wyglądają tak, jak na zdjęciu lub krótko mówiąc, nie widzisz tarczy przy kołach, to z pewnością Twój rower ma hamulce szczękowe.

Kiedy naciskasz klamkę manetki hamulca na kierownicy, zaciskasz klocki hamulcowe na obręczy koła, Twój rower zwalnia lub zatrzymuje się.

Szczękowe hamulce są też hydrauliczne. Podobnie, jak w hydraulicznych tarczówkach, szczękami tego rodzaju hamujesz wykorzystując płyn hamulcowy.

Jeżeli jeździsz z takimi hamulcami to zapewne, wiesz o rowerze o wiele więcej ode mnie. No i raczej nikt nie powie o Tobie…wiadomo baba.

Hamulec rolkowy najczęściej spotkasz w rowerze miejskim

A to jest hamulec rolkowy. Wiedzą na temat hamowania tego typu hamulca niech delektują się Megawszystkowiedzący. 

Ty pamiętaj tylko, że hamulec rolkowy najczęściej montowany jest w rowerach miejskich. 

Nie spotkasz go w rowerze górskim i innym, gdzie na wagę złota potrzebna jest duża siła hamowania.

Napęd - drugie serce roweru 

Sprawdzę napęd” mówi mechanik, gdy przyjmuje rower do serwisu. Kiwasz głową na tak, ale co to jest ten napęd…nie wiesz.

Na pewno wiesz tylko tyle, że aby ruszyć rowerem musisz przekręcić pedałami. Pedały przytwierdzone są do przednich kół zębatych (potocznie mówisz: zębatki) za pomocą ramion korby.

W zależności od rodzaju lub stopnia zaawansowania roweru mechanizm korbowy ma 3, 2 lub jedno koło zębate.

Kasetę rowerową, inaczej wielotryb kasetowy spotkasz w rowerze, który ma zewnętrzny system zmiany biegów

Gdy kręcisz pedałami, łańcuch toczy się wokół zębatek z przodu i tylnych kół zębatych tzw. koronek. To dzięki temu ruchowi, koło obraca się a rower jedzie.

Koronki różnej wielkości i z różną ilością zębów, na stałe zebrane są stożkowo od najmniejszej do największej. Potocznie nazywamy je kasetą

Jazda rowerem z przerzutkami dostarcza wiele radości...o ile tylko dasz się przekonać do korzystania z mocy przerzutek

W jeździe rowerem nie tylko chodzi o to, żeby łańcuch się ruszał.

Ma być przede wszystkim, jak najmniej męczliwie. Dla Ciebie i…dla łańcucha. A do tego właśnie służą przerzutki.

Nazwanie przedniej przerzutki przekładnią rowerową też będzie poprawne 

Przednia przerzutka przemieszcza łańcuch pomiędzy zębatkami mechanizmu korbowego. To tam, gdzie blisko do pedałów. Pamiętasz?

Jeżeli masz górala z jedna tarczą z przodu tej przerzutki nie będziesz miała. Huraaa! Do obsługiwania zostaje Ci tylko tylna. I po kłopocie.

Dzięki tylnej przerzutce łańcuch przemieszcza się pomiędzy zębatkami na kasecie

Mówisz, że w ogóle ich nie używasz…tych przerzutek, że jeździsz, jak ustawili Ci w sklepie. Nie martw się i to ogarniemy w kolejnym Samouczku dla baby.

A i nie daj się złapać na pytanie: „Ile masz przerzutek w rowerze?”

Największa ilość przerzutek, jaką może mieć Twój rower to 2, jedna z przodu i jedna z tyłu. Tylko laicy, ale to do bólu laicy, podają jakieś wielkie liczby myląc przerzutki z przełożeniami i biegami.

Gdy dobierasz odpowiednie przełożenia możesz jechać z tą samą intensywnością, niezależnie od trudności w terenie. Jeżeli nie zależy Ci na intensywnej jeździe, możesz  wymagający teren pokonać wolniej, ale mniej męcząc się.

A tłumacząc z polskiego na nasze: wszystko zależy od pozycji łańcucha. Najlżej będzie Ci się jechać, gdy łańcuch znajdzie się na najmniejszej zębatce z przodu i na największej z tyłu.

Nie używaj jednak skrajnych zębatek jednocześnie jeżeli chcesz oszczędzić łańcuch.  

Trzy miejsca styku rowerzysty z rowerem: kierownica, pedały i siodełko

Ostatnie, trzecie miejsce styku rowerzysty z rowerem, po pedałach i chwytach kierownicy, to siodełko.

Z rurą podsiodłową (pamiętasz części ramy?) łączy się za pomocą sztycy podsiodłowej inaczej nazywanej wspornikiem siodła.

Wysokość siodełka regulujesz wykorzystując zacisk sztycy. Chyba, że masz myk- myk i wtedy regulujesz wysokość siodełka nawet w czasie jazdy.

I pomyśleć, że kiedyś koła w rowerze były drewniane

Jak koło wygląda to nawet baba wie.

W środku koła znajduje się piasta. Szprychy łączą piastę z obręczami. Na obręczach są opony, w których chowają się dętki. Krótko mówiąc, gdy patrzysz na koło widzisz oponę, nie dętkę.

Piasta - serce koła

Bez piasty, ani rusz.

To przez środek piasty przechodzi oś, za pomocą której koła przytwierdzone są do roweru. Przednie koło zamocowane jest do widelca, tylne koło do tylnego trójkąta ramy.

Kultowy sztywniak

Widelec rowerowy trzyma przednie koło. Jest częścią ruchomą roweru, w przeciwieństwie do tylnych widełek trzymających tylne koło. Widełki są stałą częścią ramy. Łatwo zapamiętasz. Przód – widelec, tył – widełki.

Przedni amortyzator wyciszy, ukoi a tylny... pobuja

Widelec może być klasyczny a może być z amortyzatorem, którego zadaniem jest, najogólniej mówiąc, tłumienie drgań.

Hej babo, jeszcze tu jesteś ?

Jeżeli tak, to dociekliwa z Ciebie bestia. Dużo tu pojęć, ale nie pękaj.

Gdy konieczność przypili, zawsze będziesz mogła tu wrócić. A potem…zagrać Megawszystkowiedzącym na nosie.

A i zerknij na nasze roweryMoże któryś rozkocha Cię do utraty tchu.

 

Tymczasem pozdrawiam rowerowo

Marzanna z Bike Multi Spoort

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel