Tylko do 31 marca! RATY Santander 10x0%. Oferta limitowana!
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

JAKI ROWER WYBRAĆ – INFO DLA LAIKA

2023-02-09
JAKI ROWER WYBRAĆ – INFO DLA LAIKA

Gdy zastosujesz te nieskomplikowane sugestie, w krótkim czasie zdecydujesz, jaki rower jest dla Ciebie. Dokonasz wyboru celnie a jedyny czas, jaki stracisz to czas czytania tego poradnika, czyli jakieś 15…no góra 20 min.

Jeżeli jesteś już zaawansowanym rowerzystą nie oczekuj tutaj szczegółowych informacji. Ktoś, kto rozpoczyna podróż z rowerem, w artykule ma pigułeczkę wiadomości. W końcu chodzi o to, żeby siadł na rower i zdecydował, jaki bike to jego bajka.

Wszystko uproszczą trzy sita. Przepłuczesz przez nie życzliwe rady znajomych, swoje pragnienia, wątpliwości, by na końcu zobaczyć to cacuszko…upragniony rower, który będzie skrojony na Twoją miarę.

Sito 1 – Nawierzchnia

Lubisz gładkie, asfaltowe drogi czy ścieżki rowerowe ?

Najlepszym wyborem jest rower, z którego szosa wyciśnie samo mięcho. Do wyboru masz: typową szosówkę czyli kolarzówkę, rower miejski, rower trekkingowy czy rower typu cross.

Łatwo rozpoznasz te rowery po dużych kołach i wąskich oponach z prawie gładkim bieżnikiem.

Na prostym asfalcie chodzi o jak najmniejszy opór toczenia, co przekłada się na jazdę „na prędkościach”. Krótko mówiąc, łatwiej na takich kołach przejechać zaplanowany asfaltowy dystans niż pokonać piaski bezdroży.

Po czym rozpoznasz, jaki to rodzaj roweru szosowego  ? Po charakterystycznych detalach.

Charakterystyczne cechy klasycznej kolarzówki to zagięta kierownica nazywana barankiem i bardzo wąskie opony – 25 – 28 mm. 

Rower miejski rozpoznasz bez ceregieli – obniżona rama wygląda czasami, jak łabędzia szyja. Do tego szerokie siodło zwane też kanapą. Jest doposażony w światła, błotniki i bagażnik, dzwonek.

Rower trekkingowy – zazwyczaj producent fabrycznie "dozbraja" trekkinga w błotniki, bagażnik, światła i dzwonek. Podobny jest do roweru miejskiego, ale lepiej posłuży na dłuższe wyprawy poza miasto, czy wakacyjne wojaże.

Rower crossowy – na pierwszy rzut oka, wygląda jak rower trekkingowy, ale nie ma błotników i bagażnika. Za to zwykle wyposażony jest w amortyzowany widelec. Jego rama ma bardziej sportowy charakter.

Być może widzisz siebie na szutrowych trasach przeplatanych odrobiną asfaltu ?

Tu zdecydowanym królem jest gravel, jak mawiają szerpa i zwiadowca w jednym. Podobnie, jak kolarzówka ma wygiętą kierownicę- baranek.

Co odróżnia gravela od klasycznej szosówki ?

Zwykle dolne uchwyty kierownicy są bardziej odgięte na boki. Dłonie i nadgarstki mniej dostają w kość, gdy przemierzasz szutrowe ścieżki.

Gravelowe opony są szersze, niż w kolarzówce (38 – 47 mm). Nie są też tak gładkie. Łatwiej przejechać żwirowe ścieżki upstrzone odcinkami piasku na „kosteczowym” bieżniku.

Gravel idealnie nadaje się do bikepackingu, czyli podróżowania z rowerem. Wyposażony w liczne mocowania, umożliwia rowerzyście montaż w różnych miejscach potrzebnych sakw, toreb.

Bardziej kuszą „dzikie” tereny: las, góry, korzenie, kamolce ?

Tu wybór jest jeden – rower MTB czyli Mountain Terrain Bike.

Wyposażony w amortyzatory i szerokie opony z agresywnym bieżnikiem zapewnia komfort i kontrolę jazdy w trudnym terenie.

Pewnie przejedziesz nim najeżone korzeniami ścieżki leśne jak również piaszczyste skarpy. Odpowiednie przełożenia pozwolą łatwiej pokonać górę i osiągnąć kosmiczną prędkość na zjazdach.

Klasycznego górala, nadal uważanego za „wszechstronny” rower, wybierają również mieszkańcy „płaskich” terenów.

Rowery do jazdy górskiej dzielimy (w dużym uproszczeniu ) przede wszystkim, ze względu na „uzbrojenie” w amortyzację:

FS – full suspention, oprócz przedniej amortyzacji, czyli amortyzowanego widelca, wyposażony jest również w amortyzowaną ramę. Popatrz na zdjęcie powyżej: Orbea OIZ.

Hardtail – posiada amortyzowany widelec. Rama nie jest wyposażona w damper, który zapewnia tylną amortyzację.

Sito 2 Styl jazdy

Styl jazdy ściśle związany jest z pragnieniami Twojego serca i planami „na rower”.

Przecież to Ty wiesz najlepiej, czy ciągnie Cię do ścigania, sportowych treningów bez rywalizacji o pudło, czy do dalekich podróży.

Być może celujesz w spontaniczne wypady z przyjaciółmi za miasto lub w samotne rowerowe wędrówki.

Wyczyn ? Sport ? Rekreacja ?

Na początku skali masz komfort na końcu osiągi. Aby rower spełnił Twoje oczekiwania najpierw wybierz, w którym miejscu postawisz suwak.  

Duszą roweru jest rama, stały element, którego nie możesz „podrasować”, wydłużyć lub skrócić.

Kąty, pod którymi zostały połączone rury ramy, długość rur, ich odległość od siebie ( i szereg innych wartości ) określają typ, rozmiar, charakter i przeznaczenie roweru.

Geometria ramy wyznacza „czułość” roweru, wpływa na jego reagowanie podczas jazdy.

Geometria też warunkuje pozycję, jaką przyjmiesz. Pozycja sportowa: głowa jak najbliżej kierownicy, pozycja komfortowa: głowa jak najbliżej nieba.

To duże uproszczenie, ale sport i wyczyn determinuje aerodynamika a komfort ergonomia.

Zarówno wśród rowerów szosowych, graveli czy MTB znajdziesz modele z geometrią ramy przeznaczoną do sportu. Znajdziesz również takie modele, które łagodniej potraktują Twoje plecy, kark, nadgarstki i dłonie.

Sito 3 Dyscyplina rowerowa

Każda dyscyplina rowerowa ma swoje wymagania „sprzętowe”.

To ważne, jaki rodzaj kolarstwa, czy rowerowania chcesz uprawiać. Od tego będzie zależał wybór dedykowanego danej dziedzinie roweru.

Krótko mówiąc, możesz na szosówce próbować downhillu, kto Ci zabroni. Jednak szanse na wejście w stan flow masz marne. A właściwie, w tym przypadku…nie masz żadnych. Za to w 100% połamiesz siebie i uszkodzisz sprzęt.

Charakterystyczną cechą roweru zjazdowego są: potężny przedni amortyzator i szerokie opony  z mocno agresywnym bieżnikiem.

Triathlon to dyscyplina sportowa, która łączy pływanie z kolarstwem i bieganiem.

Jeżeli planujesz spróbować się w triathlonie, szosówka pewnie spełni Twoje wymagania, gdy wskoczysz na rower po wyjściu z wody.

Jednak rower skonstruowany specjalnie z myślą o triathlonie na pewno wpłynie na wykręcanie lepszych wyników.

Gdy Twoją latorośl kręcą dirty, jumpy, czy freestyle zlituj się i sięgnij po właściwy rower.

Rower grawitacyjny czy BMX będzie na pewno lepszym wyborem, niż typowy góral.

Zaoszczędzisz na felgach, szprychach, oponach i przede wszystkim zyskasz dozgonne porozumienie międzypokoleniowe.

Jeżeli jeszcze się wahasz, przyjrzyj się rowerom przyjaciół, znajomych, z którymi planujesz wspólne jazdy czy ściganie.

Z podobnym typem roweru, na pewno łatwiej dostosujesz się do ich tempa i z podobną łatwością pokonasz przeszkody na trasie.

Tymczasem pozdrawiam Cię rowerowo

Marzanna z Bike Multi Sport  

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel