KOMFORTOWE OKULARY ROWEROWE
Promienie słoneczne, osy, bąki i muszki mają głęboko w odwłoku to, czy jesteś amatorem czy zawodowcem. Dopadną Twoich oczu w każdej strefie czasowej, szybko i boleśnie. No…chyba, że masz na nosie okulary.
„Po co mi takie okulary, nie jestem zawodowcem, ja tylko jeżdżę na rowerze”- najczęściej słyszę od początkujących rowerzystów.
Minie troszkę czasu, jak Ty - rowerowy nowicjuszu zaczniesz się ścigać na rowerze szosowym czy górskim lub podróżować gravelem. W końcu zaczynasz „czuć” rower. Chcesz go więcej, i więcej, i więcej. No przeważnie.
Planujesz wyprawy, wyścigi. Mozolnie trenujesz i napychasz się węglowodanami. Chyba, że jesteś wyznawcą keto lub paleo. Jak zwał tak zwał trzymasz odpowiednią dietę.
Na rowerowym liczniku tysiące kilometrów są dowodem Twojej zajawki. Już nie mówisz, że coś jest tylko dla zawodowców, bo coraz bliżej Ci do nich. Tak! Jeździsz jak zawodowiec (ilość km)i chcesz wyglądać, jak zawodowiec.
Wygodne okulary rowerowe, może to szczegół dizajnu, ale przyznasz, że obowiązkowy. Jazdę na wycieniowanym siodełku karbonowym przeżyjesz, lecz okulary na rower muszą być i wycieniowane i komfortowe.
Już słyszę, jak mamroczesz pod nosem: „ Taka mądra jesteś, to powiedz jak wybrać komfortowe okulary i to takie, które będą nie tylko na rower? O co pytać sprzedawcę, żeby wybrać te najlepsze? Może wystarczy, że rzucę okiem na cenę i…wybór prosty, jak drut."
Masz trochę racji. Im wyższa cena tym więcej nowoczesnych technologii producent upchał w to małe coś co mieści się na nosie.
Jednak ważne, żebyś wiedział, które rozwiązania będą dla Ciebie konieczne, a które możesz sobie darować.
Prześledźmy razem nowoczesne rozwiązania w okularach przypatrując się okularom niemieckiej firmy Uvex produkującej gogle od 1930 r. a później kaski rowerowe, okulary sportowe i lifestyle.
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym i eliminowanie ultrafioletu to główny cel firmy i źródło nazwy. Uvex to skrót od Ultra Violet EXcluded ( wyklucza ultrafiolet).
System Uvex Variomatic (fotochrom)
System Uvex Variomatic (fotochrom)współpracuje ze słońcem chroniąc oczy przed jego promieniami. Przy ostrym słońcu szkła ściemniają się a gdy dzień jest pochmurny rozjaśniają.
Variomatic docenisz, gdy z rozświetlonej szosy skręcisz w zacieniony las. System działa błyskawicznie np. w okularach Uvex 804 V. Nawet nie zauważysz, kiedy to się dzieje. Nie musisz stawać, wymieniać szyb na inne. Oszczędzasz czas a do kieszonki koszulki rowerowej pakujesz jeszcze jednego batonika zamiast zapasowych szkieł.
Uvex Colorvision
Uvex Colorvision – soczewki okularów wyposażone są w specjalne filtry kolorów, które wysycając barwy wyostrzają dodatkowo kontrast. Dostrzegasz więcej szczegółów, szczególnie w miejskiej dżungli jak i podczas jazdy po wertepach naszpikowanych dziurami, gruzem czy innymi „zawadkami”. W okularach z technologią colorvision widzisz ostrzej, szybciej reagujesz i pewniej jedziesz.
Uvex Polarvision
Uvex Polarvision – technologia, która chroni oczy przed bardzo ostrym słońcem i refleksami, gdy promienie słoneczne odbijają się od płaskich powierzchni takich, jak woda, mokra szosa, szyba, śnieg, piasek na plaży.
Okulary rowerowe z polaryzacją niwelują męczące błyski. Dopuszczają do oka tylko pewien rodzaj światła i nie zmieniają naszego postrzegania kształtów, czy kolorów. Komfort widzenia jest bezsprzeczny.
Uvex Litemirror
Uvex Litemirror - lustrzane okulary często mają przydomek szpanerskich, tak, jakby ich ochronna funkcja w ogóle nie istniała. A lustrzanki Uvex są dla promieni słonecznych, jak silna garda – nie do przebicia. Lustrzana powłoka na szybach odbija światło i chroni w 100% oczy przed promieniowaniem podczerwonym.
Uvex Supravision
Uvex Supravision – specjalna powłoka na szybach, która chroni je przed parowaniem. Supravision nie zmienia jakości optycznej soczewek i nie wpływa na zmianę ostrości widzenia.
Technologia bardzo przydatna dla rowerzystów pokonujących kilometry w czasie, gdy szczególnie zaznaczają się różnice temperatur.
Supravision docenią również kolarze, którzy intensywnie trenują czy ścigają się. Wzrost temperatury ciała przy chłodnej pogodzie w tym przypadku nie zaowocuje „spoconymi” szybami.
Uvex Fit
Uvex Fit – większość modeli okularów rowerowych Uvex ma plastyczne noski i końcówki zauszników. Dowolnie je formułujesz uzyskując optymalny kształt, który nie dusi, nie uwiera i nie ześlizguje się z nosa. Noski i końcówki zauszników modelujesz w dowolnym momencie, nawet na treningu. Ich wyginanie nie wymaga wyższej temperatury niż serwuje otoczenie.
System wymiany szyb
System wymiany szyb – ten system zapewnia wymianę i dostosowanie szyb do warunków pogodowych. Specjalna budowa oprawek zapewnia to, że szyby wymieniasz szybko i bez ceregieli.
Gdy kupujesz okulary z systemem wymiany szyb w komplecie otrzymujesz zazwyczaj trzy wymienne szyby w zestawie.
Uvex Protection
Uvex Protection
Okulary Uvex są odporne na zarysowania i stłuczenia. Przed „wypuszczeniem w świat” są brutalnie testowane w laboratorium i poddawane wielu próbom. Gwarantują największą możliwą ochronę przed promieniami UVA, UVB , UVC i bezpieczeństwo.
Łatwe do czyszczenia – okulary Uvex są bardzo łatwe do wyczyszczenia. Niezależnie od tego, czy szyby mają plamy od potu, kurzu czy wody szybko usuwasz zanieczyszczenia zniekształcające obraz. Bezpiecznie i pewnie pomkniesz dalej.
Kiedyś w profesjonalnych okularach rowerowych jeździli tylko kolarze ścigający się w zawodowym peletonie. Dzisiaj granice pomiędzy amatorem a zawodowcem, jeżeli chodzi o sprzęt, ubrania i akcesoria całkowicie się zatarły.
Okulary opracowane w oparciu o nowoczesne technologie są dostępne i dla Petera Sagana z zawodowej drużyny Bora- Hansgrohe i dla Marzanny z Goleniowa. Wystarczy postawić na zdrowie, bezpieczeństwo i mądrze wybrać.
Z rowerowym pozdrowieniem
Marzanna i Marek