Raty Santander 10x0% na cały asortyment obowiązują do odwołania!
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy rowery górskie nadają się do jazdy po mieście?

2024-01-23
Czy rowery górskie nadają się do jazdy po mieście?

Kwestia dotycząca jeżdżenia rowerem górskim po mieście często jest przedmiotem dyskusji  wśród miłośników jednośladów.  Z jednej strony są to trwałe i odporne na uszkodzenia pojazdy przeznaczone do jazdy w bardziej wymagającym terenie.  Z drugiej zaś, ich wszechstronność pozwala na pokonywanie zróżnicowanego terenu, nawet… leśnych skrótów w drodze do pracy. W poniższym artykule postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie, czy rowery górskie sprawdzają się również w mieście, analizując zalety i słabsze punkty tych jednośladów w kontekście miejskich wypraw.

Charakterystyka rowerów górskich

Rower górski, inaczej MTB (Mountain Bike), to rodzaj roweru stworzony z myślą o jeździe w trudnym terenie. Jego konstrukcja opiera się na mocnej i lekkiej ramie, szerokich oponach z agresywnym bieżnikiem oraz specjalistycznych amortyzatorach. Geometria ramy charakteryzuje się niżej umiejscowionym suportem a napęd uwzględnia górskie przełożenia. Atrybuty te gwarantują bardziej pewną i stabilną jazdę po wymagających trasach czy zróżnicowanym terenie.

Zalety rowerów górskich w jeździe miejskiej

Mimo że rowery górskie zostały zaprojektowane z myślą o podjazdach, zjazdach, korzeniach i kamienistych duktach, mają kilka cech, które mogą okazać się przydatne podczas jazdy po mieście. Przede wszystkim ich solidna konstrukcja sprawia, że są odporne na uszkodzenia wynikające z codziennego użytkowania, takie jak uderzenia o krawężniki czy dziury w nawierzchni.

Szerokie opony z głębokim bieżnikiem zapewniają dobrą przyczepność i stabilność na różnych nawierzchniach.  To istotna zaleta zwłaszcza w przypadku jazdy po mokrej nawierzchni czy podczas niesprzyjającej zimowej aury. Dobre amortyzatory z kolei tłumią drgania, co przekłada się na bardziej komfortową jazdę po nierównościach lub kostce brukowej.

Słabsze punkty rowerów górskich w jeździe miejskiej

Trochę to paradoks, ale zalety rowerów górskich dla niektórych rowerzystów stanowią słabsze punkty jeżeli chodzi o jazdę w miejskiej aglomeracji.

Szerokie opony z głębokim bieżnikiem wpływają na większe opory toczenia, co sprawia, że jazda po asfalcie wymaga większego wysiłku. Geometria roweru MTB wymusza też wyższą, niż w klasycznej kolarzówce pozycję rowerzysty zmniejszając aerodynamikę. Pokonywanie dłuższych dystansów w wielkich miastach staje się bardziej uciążliwe i wolniejsze.  

Niektórzy pasjonaci rowerowania twierdzą, że słabym punktem roweru górskiego, w porównaniu z rowerem szosowym, jest jego większa waga co może być problematyczne zwłaszcza przy noszeniu roweru po schodach czy przenoszeniu przez przeszkody. Jednak o wadze roweru nie przesądza rodzaj jednośladu a materiał z jakiego została wykonana rama i pozostałe komponenty. Nawet aluminiowy rower górski może być lżejszy od stalowej, miejskiej damki z planetarną piastą i bagażnikami.

Przystosuj górala do jazdy w mieście

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem roweru górskiego a  główną Twoją trasą są asfaltowe, miejskie ulice, jedno proste rozwiązanie zmieni istotnie komfort poruszania się po zurbanizowanym terenie. Wymień opony na zdecydowanie węższe. Zwróć też uwagę na rodzaj bieżnika. Gładki lub typowo gravelowy wyraźnie zmniejszy opory toczenia i sprawi, że szybciej dojedziesz do celu.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel