Raty Santander 10x0% na cały asortyment obowiązują do odwołania!
Darmowa dostawa od 50,00 zł

Czy rowery trekkingowe sprawdzają się przy jeździe rekreacyjnej?

2024-02-21
Czy rowery trekkingowe sprawdzają się przy jeździe rekreacyjnej?

Rowery trekkingowe, znane też jako rowery turystyczne, to uniwersalne jednoślady, które świetnie sprawdzają się zarówno na asfaltowych drogach, jak i w lekkim terenie. Dzięki odpowiedniemu zakresowi przełożeń oraz efektywnej amortyzacji umożliwiają pokonywanie różnorodnych tras. Ponieważ konstruktorzy popularnych trekkingów postawili na wygodę, rowery te są doskonałym wyborem również dla rekreacyjnych rowerzystów. W poniższym artykule przybliżamy ich konstrukcję, przeznaczenie i wyposażenie, dlatego zapraszamy do lektury.

Konstrukcja rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe charakteryzują się przede wszystkim wytrzymałą konstrukcją, która pozwala na doposażenie roweru w sakwy, torby czy inne akcesoria potrzebne rowerzyście. Ich rama wykonana zazwyczaj z aluminium, włókna węglowego lub coraz rzadziej, ze stali, zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Ponadto rowery te wyposażone są w amortyzowany widelec, popularnie zwany przez rowerzystów „amorem”, którego podstawowym zadaniem jest zwiększenie komfortu jazdy. Przedni amortyzator ma zazwyczaj 50-100 mm. skoku. To wystarczający zakres ugięcia, który zwiększa przyczepność i ułatwia jazdę po nierównościach. Istotnym szczegółem w rowerach trekkingowych są wąskie opony zaopatrzone w  uniwersalny bieżnik, który sprawdza się zarówno na asfalcie, jak i na szutrze czy błocie.

Przeznaczenie rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe są przeznaczone przede wszystkim do długodystansowej jazdy rekreacyjnej oraz turystycznej. Nie zawiodą też podczas krótszych wypadów za miasto z przyjaciółmi. Ich budowa pozwala na ergonomiczne pokonywanie płaskich lub pagórkowatych tras o zróżnicowanej nawierzchni. Odpowiednia konstrukcja ramy, która zazwyczaj wyposażona jest w regulowany mostek kierownicy, gwarantuje utrzymanie wyprostowanej, komfortowej pozycji podczas jazdy. Wygodę rowerzyście zapewnia również szerokie siodełko. Rowery trekkingowe są idealnym rozwiązaniem dla rowerzystów, którzy na pierwszym miejscu stawiają dobrodziejstwo funkcjonalności, a nie szybkość pokonywanych kilometrów. 

Wyposażenie rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe uzbrojone są w dodatkowe akcesoria zwiększające komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Do najpopularniejszych należy bagażnik, który umożliwia przewożenie ekwipunku koniecznego podczas dłuższych wycieczek. Niezbędnym elementem wyposażenia są błotniki, które podczas deszczu chronią odzież czy sakwy przed zachlapaniem. Często rowery trekkingowe posiadają osłonę łańcucha, dzięki której smar zmieszany z drobinami asfaltu lub piasku nie pobrudzi ubrania, a nogawki spodni czy długa spódnica unikną wkręcenia w łańcuch. Trekkingi są również doposażone w odpowiednie oświetlenie wymagane przepisami ruchu drogowego. Przednie i tylne lampki rowerowe zwiększają widoczność na drodze, zapewniając większe bezpieczeństwo rowerzyście.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel