Raty Santander 10x0% na cały asortyment obowiązują do odwołania!
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wygląda kierownica w rowerze szosowym?

2023-09-19
Jak wygląda kierownica w rowerze szosowym?

Kierownica w rowerze szosowym to jeden z kluczowych elementów wpływających na komfort jazdy oraz osiągane wyniki sportowe. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci konstrukcję typowej kierownicy do roweru szosowego oraz opisać jej prawidłowe ustawienie.

Czym charakteryzuje się kierownica w rowerze szosowym?

Kierownice szosowe są dostosowane do szybkiej, ale jednocześnie długotrwałej jazdy. Mają one charakterystyczny kształt tzw. baranka. Pozwala on na przyjęcie aerodynamicznej pozycji, a także zmianę ułożenia dłoni, które dzięki temu nie są tak mocno obciążone. Kierownice rowerów szosowych Giant, czy innych renomowanych marek, są zwykle wykonane z lekkich materiałów, takich jak aluminium czy karbon, które, redukując wagę roweru, wpływają na lepsze osiągi. Szerokość kierownicy jest natomiast dobrana tak, aby umożliwić swobodne manewrowanie oraz efektywną kontrolę nad jednośladem.

Jak prawidłowo ustawić kierownicę szosową?

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na wysokość kierownicy. Zbyt nisko ustawiona może powodować nadmierne obciążenie nadgarstków i ramion. Z drugiej strony, zamontowana zbyt wysoko może utrudniać przyjęcie aerodynamicznej postawy. Aby znaleźć optymalne położenie, warto eksperymentować z różnymi ustawieniami i obserwować, jak wpływają one na komfort jazdy. Kolejnym aspektem jest kąt nachylenia kierownicy. Idealny to taki, który pozwala na swobodne operowanie klamkami hamulców i manetkami zmiany biegów, jednocześnie nie powodując dyskomfortu w pozycji jazdy.

Odpowiednio dobrana i ustawiona kierownica szosowa to element niezbędny do osiągania zadowalających wyników sportowych i czerpania prawdziwej przyjemności z jazdy. Warto więc poświęcić wystarczająco dużo czasu na jej właściwy dobór do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel